Pod patronatem kulturaonline.pl
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Kreatywni: Wywiad z laureatką

Kreatywni: Wywiad z laureatką

2011-10-03 łb

Tuż przed inauguracją nowego konkursu dla kreatywnych czytelników, rozmawiamy ze zwyciężczynią jego I edycji. 25-letnia Agata Olejniuk (Łagoda) z Sarnowa zdobyła Waszą przychylność serią stylowych czarno- białych zdjęć. Dzięki nim zdobyła główną nagrodę w konkursie - netbooka. W wywiadzie z nami opowiada o miłości do fotografii, swoich pozaartystycznych pasjach i przyjacielach, którzy nie zawiedli podczas głosowania.  

Na sam początek z niepokojem pytam o to, jak sprawuje się nasza kreatywna nagroda? Okazała się pomocna w trudach fotograficznej dokumentacji dalszego i bliższego otoczenia?  

Agata Olejniuk (Łagoda).html
Mimo przywiązania do czerni i bieli, Agata nie boi się pstrykać i kolorowych fotek
Owszem bardzo pomocna. Tym bardziej jak wiedzą moi najbliżsi –mój dotychczasowy laptop dotarł do końca swego prawie dziewięcioletniego życia i netbook który był nagrodą pojawił się w tym momencie mojego życia w którym najbardziej go potrzebowałam. Także dalsze działania fotograficzne mogły byś podejmowane. Jest na czym wykonać obróbkę fotografii.  

Mówiąc o komputerach, świat współczesnej fotografii bazuje na technologicznych wspomagaczach. Czy jako artysta- fotograf często uciekasz się do cyfrowej obróbki?  

Artystka-fotografka. Wolę sfeminizowane formy. Oczywiście, że wciąż obrabiam cyfrowo wykonane fotografie. Droga jest następująca: staram się wykonać jak najlepszą fotografię, aby jak najmniej ingerować w ostateczny wynik jaki widzimy, natomiast uważam, że jak niegdyś przebywaliśmy w ciemni fotograficznej i mieliśmy wpływ na wyraz naszych fotografii, taką formę przybierają dziś programy graficzne. Tym bardziej, że ja uwielbiam obróbkę w czerni i bieli także otwarcie programu graficznego jest niemalże koniecznością.  

Przesłane na konkurs zdjęcia to przykład prędzej artystycznej kompozycji niż realistycznego "chwytania chwili". Na ile tego typu konwencja stylizowanych fotek jest Ci bliska? Myślisz o nich na zasadzie wcześniejszej inscenizacji konkretnych ujęć?

Część z nich powstała spontanicznie, część jest rzeczywiście stylizowana. Często chodzi za mną pomysł. Odpowiedź na coś co dzieje się w świecie, wokół mnie, albo po przeczytaniu książki. Dla mnie jest to czasem zwyczajna dyskusja z otaczającą mnie rzeczywistością, czasem wyrażenie głębokich uczuć. Najbliższą jednak formą fotografii jest dla mnie nadal fotografia reporterska. Uwielbiam godzinami obserwować ludzi. 

Twoje konkursowe prace są utrzymane w czarno-białej tonacji. Taka kolorystyka stwarza określone napięcie, ale też potrafi ograniczać...  

Uważam, że taka kolorystyka jest dla mnie jedyną właściwą. Świat na co dzień jest tak kolorowy, że odciąga wielością barwnych plam od tego co ważne i istotne. Dobrze jest wejść głębiej, nie cieszyć się jedynie pięknym kolorem. Czerń i biel pozwalają skupić się na temacie, zamiast na figlowaniu z kolorem. W dzisiejszym świecie wciąż jesteśmy bombardowaniu wielością neonów. Wystarczy.  

Fotografka społeczna - z takim określeniem Twojej osoby można spotkać się w internecie. I rzeczywiście, twój blog pełen jest zaangażowanych materiałów np. z demonstracji przeciwko energii jądrowej. Ponadto zaangażowałaś się w walkę o zniesienie barier dla wózków dziecięcych i inwalidzkich w przestrzeni publicznej. Oddzielasz społeczny aktywizm od świata sztuki? To dla ciebie różne sfery?  

Agata Olejniuk (Łagoda) fot.2.html
Kolejne z nowych zdjęć naszej laureatki
Sztuka, dla mnie to pojęcie bardzo szeroko rozumiane. Nie wiem czy to co robię jest sztuką. Jest czymś co kocham, jest moim sposobem rozmowy jak wcześniej wspomniałam. Jestem duszą romantyczną, tylko romantycy walczą w imię idei. Fotografia czasem jest narzędziem wspomagającym tę walkę. Może pokazać to czego chcemy wzrokiem uniknąć, albo zwyczajnie w pośpiechu codziennym omijamy.  

Czy fotografia pochłania Twój cały wolny czas? Czym jeszcze się zajmujesz zawodowo lub hobbystycznie?  

Cały wolny czas pochłania moja córka. Spędzamy go bardzo aktywnie, więc fotografia ostatnio pojechała troszkę na wakacje. Córka jest teraz w takim wieku, że trzeba mieć oczy dookoła głowy. Ale sama wykazuje chęć fotografowania, więc mam nadzieję, że w przyszłym roku chwyci wraz ze mną za aparat i pójdziemy w świat w poszukiwaniu tematów. Córka towarzyszy mi wszędzie. Jak widać również na pikiecie antyatomowej. To ona biega z chorągiewką czy parasolem.  

Biorąc udział w konkursie Kreatywni, śledziłaś dorobek "konkurencji"? Jeśli tak, komu szczególnie kibicowałaś, kto Twoim zdaniem spośród uczestników rywalizacji, zasługuje na szczególną uwagę?  

Szczególną uwagę, jak teraz sobie myślę przykuł tekst Sabiny Stoszko "Zniknięcie szaleńców". Mimo 15 lat (o ile dobrze sobie przypominam) tekst był dla mnie wyśmienity. Pochłonęłam go jak wiele książek wspaniałych dojrzałych pisarzy. Cudownie opowiada- opis który zdarza mi się w niektórych książkach przeskoczyć ponieważ jest zbyt rozległy i nudny u niej wciąga. Życzę jej sukcesów i aby nigdy nie porzuciła pióra, czy klawiatury. Ma talent. Czekam aż wyda pierwsze opowiadania. Na pewno zakupiłabym.  

Gdyby nie wy, nie udałoby się za żadne skarby świata - pisałaś na Facebooku, dziękując znajomym za głosowanie w konkursie Kreatywni. I zarazem deklarowałaś - jakby ktokolwiek z pomocnych dusz potrzebował pomocy graficznej,fotograficznej to proszę pisać. Rozumiem, że masz teraz pełne ręce roboty...  

He he, oczywiście śmialiśmy się, że każdy użyje laptopa jeden dzień- jako że wspólnymi siłami udało się zwyciężyć. Kilka osób zgłosiło się z prośbą o pomoc, drobną. Także nie zarzucili mnie wielką ilością pracy. Tak naprawdę to są po prostu dobre duszki, takie świetliki które potrafią się zmobilizować by pomóc osobie, która tego potrzebuje. A ja potrzebowałam ich bardzo. Gdyby nie oni, nie miałabym teraz na czym pracować. Jak wspominam całą tę mobilizację i jak wszyscy śledzili głosowanie... Niektórzy pisali, dzwonili nawet w nocy powiadamiając mnie pod koniec o wynikach czy zwycięstwie. Łezka kręci się w oku, głęboko mnie to wzrusza.  

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów.  

Dziękuję również i życzę powodzenia.  

UWAGA!

Czytelnicy piszący do szuflady, robiący amatorskie zdjęcia, kręcący własne filmiki! Niebawem rusza II edycja naszego konkursu Kreatywni, w którym będziecie mogli się wykazać.